کلر  :

عنصر شیمایی با عدد اتمی ۱۷ است که به صورت Cl نوشته می‌شود این عنصر در گروه ۱۷(هالوژن‌ها) جدول تناوبی قرار دارد. چون یون کلر قسمتی از نمک و ترکیبات دیگر است به وفور در طبیعت یافت می‌شود و کاربرد فراوانی در زندگی بشر دارد. کلر در فرم عنصری خود(Cl2) تحت شرایط استاندارد، کلرید(oxidant) قوی است که برای سفید سازی پارچه‌ها و به عنوان ضد عفونی کننده به عنوان یک عامل مهم در صنعت کاربرد دارد. گاز کلر زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه کننده و بسیار سمی است. این عنصر عاملی اکسید کننده، سفیدکننده و گندزدا می‌باشد. کلر به‌عنوان بخشی از نمکهای طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزوماً در بیشتر جانداران وجود دارد. کلر به عنوان ماده ضد عفونی کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاهی در اتمسفر فوقانی ترکیبات کلرداری مانند کلرفلوئورکربن وجود دارند که در تخریب لایه اوزون موثرند.

کاربردها  :

كلر ، عنصر شيميايي مهمي در تصفيه آب ، مواد گندزدا در سفيد كننده و نيز در گاز خردل به‌شمار مي‌رود. همچنين كلر در ساخت طيف وسيعي از اقلام روزمره كاربرد دارد. براي از بين بردن باكتري و ساير ميكروبهاي موجود در ذخائر آب آشاميدني بكار مي‌رود. امروزه حتي به ذخائر كوچك آب همواره كلر افزوده مي‌گردد. در توليد محصولات كاغذي ، مواد ضدعفوني كننده ، رنگدانه‌ها ، مواد غذائي ، حشره كشها ، رنگها ، فرآورده‌هاي نفتي ، پلاستيك ، دارو ، منسوجات ، حلالها و محصولات مصرفي بسيار زياد ديگري كاربرد دارد. در تركيبات آلي در صورتيكه كلر جايگزين هيدروژن شود، (لاستيك مصنوعي) ، اغلب باعث ايجاد خصوصيات مورد نياز در اين تركيبات مي‌گردد، لذا در تركيب آلي از اين عنصر بعنوان عامل اكسيد كننده و جانشين ، بطور گسترده استفاده مي‌گردد. ساير موارد كاربرد كلر در توليد كلراتها ، كلروفرم ، تترا كلريد كربن و در استخراج برم مي‌باشد. موارد مصرف : مايعات سفيد كننده و بهداشتي ، صنايع كاغذ و مقوا ، تصفيه آب آشاميدني ، ضد عفوني آب استخر و فاظلاب ، تهيه كلر و بنزنها ، كلر و فنل ها ، كلر و پارافين ها ، سموم كشاورزي و صنايع شيميايي . 


هشدارها  :

کلر موجب تحریک دستگاه تنفسی بخصوص در کودکان و کهنسالان می‌شود. کلر در حالت گازی باعث تورم غشای مخاطی شده و درحالت مایع موجب سوختگی پوست می‌شود. مقدار ۳٫۵ppm آن لازم است تا به‌عنوان بویی متمایز شناخته شود و مقدار ppm۱۰۰۰ آن کشنده‌است. به همین علت در طول وضعیت زندگی استاد درجنگ جهانی اول کلر یکی از گازهایی بود که به‌عنوان گاز جنگی مورد استفاده قرار گرفت. مواجهه با این گاز نباید از ۰٫۵ppm فراتر رود(با میانگین وزنی زمان ۸ ساعت –۴۰ ساعت در هفته).

مواجهه شدید با مقدار زیاد کلر غلیظ (اما نه مقدار کشنده) می‌تواند باعث ادم ریه یا آب آوردن آن که وضعیتی بسیار ناگوار است، گردد. تماس دائم با مقادیر کم آن ریه‌ها را ضعیف کرده وآسیب پذیری ریه‌ها را در برابر بیماریهای دیگر افزایش می‌دهد. در صورت مخلوط شدن مواد سفید کننده با آمونیاک، اوره و سایر محصولات شوینده، احتمال تولید گازهای سمی وجود دارد. این گازها حاوی مخلوطی از گاز کلر و تری کلرید نیتروژن هستند؛ بنابراین باید از چنین ترکیبی اجتناب کرد.

بعلت گاز خطرناک کلر باید در موقع بازکردن درب بشکه کلر از ماسک مناسب استفاده شود گاز کلر برای ریه مضر میباشد و در مقدار بالا حتی کشنده میباشد.


بهترین پودر کلر یا هیپو کلریت کلسیم موجود کلر هندی و کلر المانی در بازار میباشد که رنگ اب شفاف را میدهد و اصلا" ته نشینی ندارد و کلر مناسب استخر و آب آشامیدنی است.

کیمیای صنعت یکی از مراکز پر فروش پودرکلرالمانی 70% و کلرچینی 65% و کلر هندی 70 % و کلرهای ایرانی : نیرو کلر و کلر پارس جهت استخرها و سیستم تصفیه آب و......

میباشد . جهت تهیه و خرید کلر استخر و ... شما میتوانید با شماره های کیمیای صنعت تماس بگیرید .توجه   : 

 

   قیمتها بر حسب واحد تناژ میباشد و خریدهای تناژ با همین

قیمت در محل کار شما تحویل داده میشود 

جهت اطلاعات بیشتر  با کیمیای صنعت تما س بگیرید

راهها ی ارتباطی  : 


تلفن  تهران    :       55311128  – 021  

                                 56542942  - 021

                                 56543059  - 021                           

تلفن  انبار کهریزک  60 متری  شورآباد   :    56544728  -  021

فکس              :        56544729   -  021

  همراه           :        09125772342تلفن اراک  :        33280282  – 086

فاکس          :        33257149 –  086

همراه          :        09183494533

ارسال پیام                  :     10002155311128

پست الکترونیکی   :      info@kimiyayesanat.com

جهت  دریافت  قیمتها و  موجودی  مواد و اطلاعات کابردی   تخصصی  و  عمومی   عضو  تلگرام  شوید  :   https://t.me/kimiyayesanat/243

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

کلر

  • مدل کالا: کلر
  • موجودی: در انبار
  • 0 تومان


کالاهای مرتبط

اسید کلرید ریک

اسید کلرید ریک

فرمول اسید کلریدریک : HCl آنالیز : خلوص 33-30% نام صنعتی : جوهر نمک سایر نام ها : هیدروژن كلراید , اسید كلروهیدریك , جوهر نمك ,کلریدریک اسید اسید ..

0 تومان

برچسب ها: Chlorine, Cl, 17, کلر